Bátran mondhatom, hogy a “páciensnek mindig igaza van”. Az ember a saját testét a legjobban ismeri, ha valami változást észlel, akkor annak ki kell deríteni az okát. Az endokrinológiai betegségek nagyon sokrétű tünetegyüttest okozhatnak, a laboratóriumi diagnosztika fejlődése nagyon nagy mértékben segítette a diagnosztikai lehetőségeket, a legtöbb hormon termelő szerv működését pontos mérésekkel meg lehet határozni, így a diagnózis felállítása a legtöbb esetben nem okoz nehézséget.
Nagyon sok olyan tünet van (fáradékonyság, hajhullás, testsúly gyarapodás, menstruációs zavarok, fokozott szőrösödés) aminek a hátterében hormon betegség is állhat, de e mellett gyakran egyéb más probléma is húzódhat.